ISSN: 2757-7724
Volume : Issue : Year : 2021
Indexing

Quick Search
Northwestern Medical Journal
An Odd Presentation of a Tree-Related Injury [Northwest Med J]
Northwest Med J. 2021; 1(2): 63-67 | DOI: 10.5222/NWMJ.2021.35229

An Odd Presentation of a Tree-Related Injury

Batuhan Gencer, Volkan İğdir, Ali Utkan
Ankara City Hospital, Department Of Orthopaedics And Traumatology

We are reporting a tree-related injury of a young adult who was thrown out through the windshield of a vehicle after a traffic accident and brought to the emergency room with a large tree branch stuck in his leg. Tree-related injuries are associated with difficult weather conditions, tree-stands of hunters and traffic accidents. When faced with such injuries, large branches should be carefully removed, care should be taken to avoid secondary damage caused by small branches and splinters and ultrasonography should be preferred primarily for imaging in cases where there is a suspicion of splinter injuries.

Keywords: Splinter, Traffic accident, Tree-related injury, Ultrasonography, Wooden foreign bodies.

Farklı Bir Ağaçla Yaralanma Olgusu

Batuhan Gencer, Volkan İğdir, Ali Utkan
Ankara Şehir Hastanesi, Ortopedi Ve Travmatoloji Bölümü

Bir trafik kazasından sonra aracın ön camından dışarı fırlayan ve bacağına büyük bir ağaç dalı saplanmış şekilde acil servise getirilen genç bir yetişkinin yaralanması olgusunu bildiriyoruz. Ağaçla ilgili yaralanmalar, zor hava koşulları, avcıların ağaçtan yapılma gözetleme alanları ve trafik kazaları ile ilişkilidir. Bu tür yaralanmalarla karşılaşıldığında büyük dallar dikkatlice çıkarılmalı, üzerlerindeki küçük dallar ve kıymıkların neden olabileceği ikincil hasarlardan kaçınmaya özen gösterilmeli ve kıymık yaralanması şüphesi olan durumlarda görüntüleme için öncelikle ultrasonografi tercih edilmelidir.

Anahtar Kelimeler: Kıymık, Trafik kazası, Ağaçla ilgili yaralanma, Ultrasonografi, Tahta yabancı cisimler.

Batuhan Gencer, Volkan İğdir, Ali Utkan. An Odd Presentation of a Tree-Related Injury. Northwest Med J. 2021; 1(2): 63-67

Corresponding Author: Batuhan Gencer, Türkiye
Manuscript Language: English
LookUs & Online Makale